Ana Sayfa / Manşet / Rus Askerleriyle ABD askerleri Suriye’de karşı karşıya geldiler

Rus Askerleriyle ABD askerleri Suriye’de karşı karşıya geldiler

Suriye’nin Haseke kentinde dün Rus ve ABD güçleri karşı karşıya geldiler.

Rus ve ABD güçleri arasında neredeyse çatışmaya dönüşecek olan yeni bir olay yaşandı. Bu olay iki tarafın Suriye topraklarında oluşturduğu koordinasyonun etkinliğini ciddi bir şekilde test etti. Moskova ve Washington birbirlerini çatışmasızlık anlaşmalarını ihlal etmekle suçladı. Bu gelişme geçtiğimiz aylarda iki taraf arasında yaşanan sataşmaları ve sürtüşmeleri akıllara getirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Rus askeri polis birliklerinin perşembe günü çatışmasızlık anlaşmalarını ihlal eden bir ABD askeri konvoyunu durdurduğunu bildirdi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Aleksandr Karpov, basına yaptığı açıklamada, “Suriye topraklarında yasadışı bir şekilde bulunan ABD Silahlı Kuvvetleri birliklerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke kentinde çatışmasızlık protokollerine yönelik yeni bir ihlalde bulunduğu gözlemlendi” ifadesini kullandı.

Karpov, 6 adet zırhlı askeri araçtan oluşan ABD konvoyunun koordinasyon kurmadan ve herhangi bir ön bilgi vermeden M4 karayolu üzerinde batı yönünde devriye gezdiğini belirtti.

Karpov, “Konvoy Rus askeri polis devriyesi tarafından durduruldu ve tersi istikamete yönlendirildi” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) olay hakkında yorum yapmaktan kaçındı. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jessica Maxwell, Rus haber ajansı Tass muhabirinin olayla ilgili yönelttiği soruya, konu hakkında Savunma Bakanlığı’nın elinde bilgi olmadığı yanıtını verdi.

Bununla birlikte Washington iki gün önce Rus güçlerini, Suriye’de iki ülkenin güçleri arasında çatışmayı önlemeyi amaçlayan anlaşmaları ihlal etmekle suçladı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın salı günü yayınladığı raporda şu ifadelere yer verildi:

“Rus güçleri, Terör Karşıtı Uluslararası Koalisyon ile olan çatışmasızlık anlaşmasına genel anlamda uymasına rağmen Koalisyon güçlerini tehlikeye atmayan ihlallerini sürdürüyor. Suriye rejimi, Türk güçleri ve Türkiye destekli muhalif güçler ile İran bağlantılı güçlerin her biri yılın ilk çeyreği boyunca DEAŞ örgütüne karşı operasyonlar düzenledi ancak bu güçler aynı zamanda Kaolisyon ve Suriye Demokratik Güçleri’nin faaliyetlerini engelledi. Türkiye bağlantılı Suriyeli militanlar, Suriye Demokratik Güçleri’nin dikkatini DEAŞ ile mücadeleden çevirirken, rejim güçleri ile rejimin Rusya ve İran’la bağlantılı müttefik güçleri, Koalisyon Güçleri’nin hareketlerini sınırlandırmaya çalışıyor.”

Bakanlığın bu raporu ve yayınlanmasının ardından Rus güçlerin ABD konvoyunu durdurması olayı, Rusya’nın 2015’te Suriye’ye yaptığı doğrudan müdahalenin ardından Suriye’deki ABD ve Rus güçlerin çatışmasını önlemek amacıyla iki taraf arasında imzalanan anlaşmanın karşılaştığı zorluklara işaret ediyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, geçen ay yaptığı açıklamada, Moskova ve Washington arasındaki birçok ihtilaf bulunmasına rağmen iki taraf arasında çatışmasızlığı garanti etmek için askeri koordinasyon kanallarıyla ilgili yapılan anlaşmanın “yüksek bir titizlik ve etkinlikle çalıştığını” belirtmişti. Şoygu ayrıca ülkesinin Suriye’de ABD askerleri ile diyalog kapsamını genişletmeyi arzuladığını dile getirmişti.

Ancak son aylarda sahada yaşanan gelişmeler, iki taraf arasındaki gerilimin arttığını gösteriyor. Geçtiğimiz yıllarda bu tür durumlara rastlanmıyordu. M4 karayolu yakınlarında ABD güçlerinin varlık gösterdiği bölgelerde yaşanan birden fazla sürtüşme olayı iki ülkenin güçlerini neredeyse doğrudan çatışma noktasına getirdi. Bu olayların en tehlikelisi geçen yıl Ağustos ayının sonlarında meydana geldi. O dönem dolaşıma koyulan bir videoda, Rus güçlere ait zırhlı araçlar ile helikopterlerin ABD askeri araçlarını engellemeye çalıştığı görülüyordu. Rus askeri araçları ABD araçlarına çarparak ABD’li güçlerin ilerleyişini engelledi. Olayda 7 ABD askeri yaralandı.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

MHP Mersin İl Başkanlığı 14. Olağan Kongresi Yapıldı yönetimde sürpriz isimler var

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığı 14. Olağan Kongresi yoğun katılımla Edip Buran Kapalı Spor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir