Ana Sayfa / Manşet / MKM Konserlerinin yasaklanması Mersin’de protesto edildi Sanatçı Kadir Çat yasaklara tepki gösterdi

MKM Konserlerinin yasaklanması Mersin’de protesto edildi Sanatçı Kadir Çat yasaklara tepki gösterdi

MKM’nin Adana ve İstanbul’daki etkinliklerinin yasaklanması Mersin İHD Şubesinde düzenlenen bir basın açıklamasıyla protesto edildi. Sanatçı Kadir Çat , yasaklamaların, Kürt kültür ve sanatına düşmanlık olduğunu söyledi.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Mersin Kültür ve Sanat Komisyonu öncülüğünde Mersin’de bazı sanatçılar, Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30 kuruluş yıl dönümüne ilişkin İstanbul ve Adana’da düzenlemek istedikleri etkinliklerin il valiliklerince yasaklanmasına dair basın açıklaması yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi’nde yapılan açıklamaya, İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, Sanatçı Kadir Çat, Müzisyen Arif Adalı, ve Cejna Saruhan ile bazı STK  temsilcileri katıldı.
Açıklamada konuşan sanatçı Kadir Çat, son yıllarda Türkiye’de artan baskı ve zulüm politikalarının şiddetlenerek kültür sanat alanına kadar sirayet eden bir rejimle karşı karşıya kaldıklarını kaydetti. İstanbul’da iki yıl önce oynanmak istenen bir Kürtçe tiyatronun da yasaklandığını hatırlatan Çat, “Bölgede yapılmak istenen birçok konser, saçma sapan gerekçelerle yasaklandı. Batıda, bu tür konserler yasaklanmazken, maalesef ki coğrafyamızda özellikle Kürtçe yapılan tiyatrolar, sinema ve müzik bir şekilde engellenmeye çalışılıyor. Demokratikleşme dedikleri, tam da böylesi bir süreçte Kürtçe konserlerin yasaklanması, MKM’nin etkinliklerinin yasaklanması sadece bir yasaklama olarak ele almamak lazım. Burada Kürt tiyatrosu, Kürt müziği, Kürt kültürü ve Kürt dili yasaklanıyor. Bu kabul edilecek bir şey değildir. Kürt dili, Kürt sanatı, Kürt müziği ve Kürt kültürü düşmanlığıdır” dedi.
‘KÜRT KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAĞIZ
Bölgede Kürt müzisyenlere dönük gözaltılara dikkat çeken Çat, “Bu insani bir sorundur. İktidarda, muhalefet de bunu iyi okumalıdır. Türkiye’de Kürt sorunu bitmiş değil. Basit gerekçelerle yasaklanan Kürt kültürü, sanatı ve tiyatrosu insan haklarına aykırıdır. Sanatçılar olarak Kürt müziğini ve sanatını sokakta da yapacağız. Yasaklanan her yerde Kürt kültürünü ve dilini yaşatmaya devam edeceğiz. Sanat susmaz, sanat susturulamaz. Bu yasaklamaları şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.
MKM’nin çalışma ve misyonuna ilişkin aktarımlarda bulunan Müzisyen Arif Adalı ise, MKM’ye dönük yapılan baskıların sadece MKM’ye değil tüm sanat kurumlarına yapıldığına dikkat çekti. Yasaklamalarla toplumun baskı altına alınmaya çalışıldığına dikkati çeken Adalı, “Böylece daha da kısırlaştırılmaya çalışılıyor” vurgusunda bulundu.
Gelmiş geçmiş tüm iktidarların içerisinde sanata en fazla kısır yaklaşanının AKP olduğunu savunan Adalı, “AKP, ideolojik olarak sanata karşıdır” iddiasında bulundu.
PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

MHP Mersin İl Başkanlığı 14. Olağan Kongresi Yapıldı yönetimde sürpriz isimler var

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığı 14. Olağan Kongresi yoğun katılımla Edip Buran Kapalı Spor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir