Ana Sayfa / Manşet / Mısır Türkiye ilişkileri iyiye gidiyor Bakan Çavuşoğlu da Mısır’la yeni bir dönemin başladığını açıkladı

Mısır Türkiye ilişkileri iyiye gidiyor Bakan Çavuşoğlu da Mısır’la yeni bir dönemin başladığını açıkladı

Hikmet Durgun-

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler yeniden başlıyor. İki ülke arasında diplomasi alanında yakında üst düzey görüşmeler gerçekleşecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırla ilişkiler için “Yeni bir dönem başlıyor” dedi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Türkiye Mısır ilişkileri yeniden iyiye doğru gidiyor. 2013 yılında Sisi’nin askeri darbeyle yönetime el koyması ve devrik lider Muhammed Mursi ile diğer İHVAN (Müslüman Kardeşler) Örgütünün yöneticilerini tutuklamasıyla ilişkilerini Mısır’la bozan ve Sisi hükümetine karşı sert muhalefet eden Türkiye, yeniden iyi ilişkiler kurmak için çalışmalar yapıyor. Türkiye Mısır’la normalleşme ilişkileri kapsamında yakında Kahire’ye üst düzey bir heyet gönderecek. Heyette Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, MİT, Milli Savunma Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri olacak. Görüşmede Libya ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ile iki ülke arasında yapılabilecek ticari anlaşmalar ele alınacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırla ilişkiler için “Yeni bir dönem başlıyor” dedi.  Büyükelçi atanıp atanmayacağına ilişkin soruyu Çavuşoğlu şöyle yanıtladı:

“Şu anda konuşmadık. Bakan yardımcıları ve diplomatlar düzeyinde bir toplantı olacak. Orada gündeme gelir, henüz daha tarih belli olmadı. Daha sonra ise bizler de bir araya gelir. Orada konuşulur bunların detayları.”

Bakan Çavuşoğlu, “Mısır ile karşılıklı ziyaret olacak mı?” sorusuna da “Neden olmasın karşılıklı ziyaretler de görüşmeler de olur” sözleriyle cevap verdi.

Türkiye ve Mısır arasında 2013’ten bu yana üst düzey ilk temas geçen hafta gerçekleşmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri arasında telefon görüşmesiyle gerçekleşmişti.

Ortadoğu ve Arap coğrafyasında çok önemli bir ülke olan Mısır, Libya ve Doğu Akdeniz’de de çok etkili. Mısır ve Türkiye bu iki bölgede karşıt pozisyonlarda yer almıştı. Türkiye Libya’da Sarrac hükümetinin en büyük destekçisi olmuştu. Mısır ise Sarrac hükümetine karşı savaşan Hafter güçlerinin en büyük destekçisi olmuştu. Doğu Akdeniz ve Libya bide ticari ilişkiler Türkiye Mısır ilişkilerinin iyiye gitmesi için zorunlu olma noktasına götürmüştü. Türkiye daha önce de Mısır ile iyi ilişkiler içerisinde olmak istiyordu ancak Mısır’ı ekonomik yönde besleyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan buna engel oluyordu. Suudi Arabistan ve BAE’nin Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde olacağı açıklamaları Mısır Türkiye ilişkilerinin iyiye doğru gitmesinin önünü açan etkenlerden biri oldu.

Ankara’yla Kahire arasındaki ilişkiler Mısır ordusunun ülkenin seçimle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi 2013’te devirmesinden sonra donmuştu. İki ülke arasındaki ilişkiler istihbarat düzeyinde devam ediyordu.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Üretici Kadın Standından Kendi Markasını Yarattı

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde kentin birçok noktasına kurduğu ‘üretici ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir