Ana Sayfa / Manşet / Mersin’de IŞID’e Milyonluk Satış İddiası meclis Gündeminde

Mersin’de IŞID’e Milyonluk Satış İddiası meclis Gündeminde

MASAK’ın raporu, Çin-Mersin Limanı-Halep üçgeninde kurulan silah ticaretini ortaya çıkardı. Mersin’de kurulmuş 3 inşaat şirketi üzerinden milyonlarca dolarlık İHA ekipmanı ile patlayıcı madde satıldığı belirtildi. CHP Konuyu Meclise taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Türkiye’de IŞİD’le bağlantılı kişilerin mal varlığının dondurulmasına yönelik Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun (MASAK) hazırladığı bir rapora göre Mersin’deki 3 inşaat şirketi üzerinden IŞİD’e milyonlarca dolarlık insansız hava aracı (İHA) ekipman ve parçaları ile tonlarca el yapımı patlayıcı (EYP) malzemesi gönderildiğinin ortaya çıktığını belirterek “Ekipmanların izi sürüldüğünde, IŞİD’in askeri gücünün en önemli tedarik zincirinin Türkiye merkezli oluşturulduğu görülmektedir. Bu karanlık ticaretin ucu ise Çin’de kurulmuş bir e-ticaret platformuna kadar uzanmaktadır.  Bu ticareti yapan IŞİD ile bağlantılı İbrahim Hag Geneid’e vatandaşlık verildiği ortaya çıkmıştı” dedi. Önergesinde, raporda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 1 Kasım 2017 tarih ve 1380836 sayılı yazısında adı geçen IŞİD ile bağlantılı İbrahim Hag Geneid’in finansal faaliyetlerine dair tespitlere yer veren Antmen “Hag Geneid’in hakkında takipsizlik verilmiş oysa bu karardan önce istihbarat bilgileri şirketlerin ve isimlerin IŞİD ile silah ticareti yaptıklarını, terör örgütü ile doğrudan bağlantılarının bulunduğunu kanıtlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Rapordan anlaşıldığı kadarıyla silah ticaretlerinin tek tek tespit edildiğini ancak söz konusu şirketlerle ve isimlerle ilgili herhangi bir yasal yaptırımın olmadığını belirten CHP’li Vekil “Birgün Gazetesi’nden Bahadır Özgür’ün haberine göre İbrahim Hag Geneid, 2017’de Altun İnci’deki hisselerini diğer ortaklara devretmiştir. 2020’de ise Mustafa Naway’ın ortakları soyadı aynı iki Türk olmuş ve şirket 26 Kasım 2021’de de Mersin’de başka bir adrese taşınmıştır. Hag Geneid diğer iki şirkette ise genel müdür sıfatıyla yönetici görünmektedir. Elfarah İnşaat’ın yeni sahibi ise 2017’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, İstanbul Başakşehir’de ikamet eden Suriyeli Cafer İbrahim’dir” dedi.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde; – Silah ticareti yaptığı tespit edilen kişi ve şirketlere neden operasyon düzenlenmemektedir? MASAK raporunun basına yansıdığı göz önüne alındığında bu kişilerin ve bu kişilerle bağlantıda olanların tamamının kaçması mı beklenmektedir? – IŞİD’le bağlantısı daha önce tespit edilen Suriye-Halep doğumlu Hag Geneid’e nasıl vatandaşlık verilmiştir? Vatandaşlık vermeden önce bu kişilerle ilgili istihbarat yapılmamakta mıdır? Yapılıyorsa da IŞİD bağlantısının bilinmesine rağmen mi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bu kişiye verilmiştir? – Türkiye’de IŞİD’le bağlantısı olduğu tespit edilen kaç kişi bulunmaktadır? Bu kişilerin kaçı yabancı uyrukludur? Bu kişilerden kaçı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılmıştır? – IŞİD’e gönderilen milyonlarca liralık insansız hava araçlarına ve malzemelerine bu şirketler nasıl ulaşmıştır? Bu şirketler bu önemli araçları kimlerden temin etmiştir? IŞİD, bu araçları nerelerde kullanmıştır? Bu araçların konum tespitleri için gereken çalışma yapılmış mıdır? Varsa bunlar nelerdir? – Türkiye’deki IŞİD mensuplarının Çin başta olmak üzere kaç ülkede ticaret faaliyeti bulunmaktadır? Bu ülkeler hangileridir? Ne alıp ne satmışlardır?

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Toroslar, depremzedeler için seferber oldu

Toroslar Belediyesinin Acil Durum Afet Ekibinin ardından Zabıta Müdürlüğü ekipleri de yardım tırları ile birlikte ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir