Ana Sayfa / Manşet / Mersin-Mardin Eğitim Kültür Dayanışma Yardımlaşma Vakfı (MARDİNEV) kuruldu

Mersin-Mardin Eğitim Kültür Dayanışma Yardımlaşma Vakfı (MARDİNEV) kuruldu

Mersin-Mardin Eğitim Kültür Dayanışma Yardımlaşma Vakfı MARDİNEV kuruldu. Vakfın kuruluşunda 33 iş insanı yer aldı.

Mersin’de yaşayan Mardinliler, hem Mersin’deki hemşehrilerine hemde başka yerlerdeki insanlara daha iyi hizmet etmek için MARDİNEV’i kurdu.

Hacı Baba Lokantasında bir araya gelen aralarında iş insanı Hasan Arslan, Mahmut Arslan, Emin Ucuz, Mehmet Deniz’in de bulunduğu Mardinli 33 iş insanı MARDİNEV’i kurdu.

ARBEL Yönetim Kurulu Başkanı ve MARDİVEN Kurucularından Hasan Arslan, vakfın hayırlı uğurlu olmasını diledi.

MARDİVEV, Kuruluşuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

Biz Mersin’de yaşayan Mardinliler olarak, Mersin’de yaşayan Mardinliler ve doğduğumuz topraklara hizmet etmek amacıyla bir araya gelebilmek için uzun yıllar çaba gösterdik. Sonunda bu isteklere cevap verebilecek nitelikte bir kuruluş olmak üzere, Mardinlilerden oluşan 33 kurucu iş insanı, Arbel A.Ş. Sahibi Sayın Mahmut Arslan, Mefa Grup sahibi Sayın Emin Ucuz, Erman motorlu araçlar sahibi Sayın Mehmet Deniz, Marider Derneğimiz Başkanı Ömer Ayaz ve yönetim kurulu üyeleri öncülüğünde 12.01.2022 yani bugün resmi senede imzalarımızı atarak MARDİNEV Mardin Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfını kurmuş bulunmaktayız.
MARDİNEV, vakıf senedinin başlangıç kısmında da belirtildiği gibi, “Kurucular Kurulu” (“Vakfeden”) sıfatını taşıma Onuruna erişen biz kurucular; kurduğumuz bu Vakfın ve bu Vakfın organlarının, tüm faaliyetlerinde; Türkiye Cumhuriyeti’nin, Anayasası ile belirlenen temel niteliklerine, hukuka, ahlaka, ulusal birlik ve ulusal çıkarlara, tamamen uygun hareket edeceğimize, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 101.maddesi son fıkrasında da öngörüldüğü gibi, belli bir ırk veya cemaat mensuplarını desteklemekten kaçınacağımıza, Vakfımızı siyaset dışında tutacağımıza ve herhangi bir siyasi amaçla kullanılmasına izin vermeyeceğimize söz veriyor ve en halisane duygularla kurduğumuz bu Vakfı, bizlerden sonra işbu Resmi Senedin 7.c Maddesi gereğince halefiyet yolu ile ”Kurucular Kurulu” sıfatını kazanacaklara, Vakıf organlarında görev alanlara ve Mardinlilerin emin olduğumuz sevgi ve hoşgörü dolu yürekleri ile vicdanlarına emanet ediyoruz.
Kurucular, insanların en fazla gereksinim duydukları sosyal ve kültürel alanlarda karşılıksız hizmet, toplumda yardımlaşma ve dayanışma gibi üstün ilkeleri benimsemişlerdir. MARDİNEV’in öncelikli faaliyet alanları eğitime destek, hemşehriler arasında dayanışma ile Mersin’deki Mardinlilere sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda katkı sağlamaktır.
MARDİNEV,in kuruluş çalışmalarında, hiç şüphe yok ki görev alan iş insanı Mardinli hemşehrilerimiz hiçbir zaman yardımlaşmayı esirgemeyen mensuplarına borçluyuz. 2018 de kuruluş çalışmalarına başladığımız günden bugüne kadar, vakıf hizmetkarları olarak adlandırılan iş insanlarımız sırasıyla; Sayın Mahmut Arslan, Sayın Emin Ucuz, Sayın Mehmet Deniz, Sayın Ömer Ayaz, Sayın Halil Denktaş, Sayın İbrahim Ersöz, Sayın Nihat Irmak, Sayın Abdülkerim Akdağ, Sayın Ayşegül Acabey, Sayın Aziz Akbaş, Sayın Bedrettin Aydoğan, Sayın Ekrem Anşin, Sayın Esvet Deniz, Sayın Fethi Coşkun, Sayın Guran Dinçer, Sayın Halil Oktay, Sayın Hasan Arslan, Sayın İdris Akdeniz, Sayın İsmail Kurt, Sayın Mehmet Emin Ay, Sayın Meral Erdem, Sayın Murat Aktoğ, Sayın Muzaffer Hocaoğlu, Sayın Necat Kaya, Sayın Nejdet Kılıç, Sayın Oktay Macit, Sayın Servet Ece, Sayın Şahin Önder, Sayın Şehmus Ceylan, Sayın Şehvent Aktoğ, Sayın Zeki Ceylan, Sayın Zeynel Aydemir ve Sayın Zübeyir Irmak, her birine ayrı ayrı bu değerli çalışmaya emek ve katkılarından dolayı kendilerine minnet ve şükran borçluyuz.
MARDİNEV, Cami şerif Mahallesi 5215 Sokak No. 5 Turan Apartmanı zemin kat no:1 Akdeniz/Mersin adresinde faaliyet göstermektedir.
Gelişen şartlar ve ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda Mardin’i Türkiye ve dünyaya tanıtmaya, turizme destek, kültürel ve tarihi mirasların korunmasına, restorasyon çalışmalarına katkı gibi söz konusu alanlarda sürdürülecek çalışmalara destek olmak, bu geniş yelpazedeki amaçlar doğrultusunda üyelerimiz ve gönüllülerimiz maddi-manevi desteklerini MARDİNEV’den esirgemeyeceklerdir.
Dünyadaki yeni yapılanmalar doğrultusunda Sivil Toplum Kuruluşları artık kamu ve özel sektörden sonra üçüncü güç olarak anılmaya başlamıştır. Her geçen gün önemi giderek artan sivil toplum kuruluşları arasında MARDİNEV, faydalı çalışmalarla kişilere bağlı kalmadan, dünya üzerindeki örnekleri gibi sağlıklı bir biçimde çalışmalarını sürdürebilmek adına Mersin de Mardin mimari ve kültürüne uygun bir sosyal komples kurma yönünde önemli adımlar atmaya başlamıştır.
MARDİNEV Kuruluş çalışmalarında yer alarak ve dışarıdan destek veren tüm hemşehri ve gönül dostlarımıza cani gönülden teşekkür ederiz.

 

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Başkan Tarhan, ilk dakikadan itibaren vatandaşının yanında

Türkiye deprem felaketine gece uykudayken yakalandı. Ülkemizin pek çok kentinde olduğu gibi Mersin’de de yoğun ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir