Ana Sayfa / Manşet / Mersin Kadın Platformu: Tecavüzü, istismarı aklayamazsınız

Mersin Kadın Platformu: Tecavüzü, istismarı aklayamazsınız

Mersin Kadın Platformu, Mardin’de bir kadını sistematik bir şekilde tecavüze maruz bırakan 3 erkeğin serbest bırakılmasına tepki göstererek, “Kadına yönelik şiddetin yaygınlaşmasına izin veren bu zihniyet kadınların düşmanıdır. Tecavüzü, istismarı aklamanıza izin vermeyeceğiz” sözleriyle protesto etti. 

Mardin’de 22 yaşındaki bir kadına şantajla tecavüz ettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan Yakup A., Çetin T. Ve Suud Ö. adli kontrol uygulanmasının ‘ağır olacağı’ gerekçesiyle sadece yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılmasına Mersin Kadın Platformu tepki gösterdi.

Mersin Yenişehir İlçesinde bir mağaza önünde yapılan basın açıklamasında

‘İstismarı, tecavüzü aklayamazsınız. Erkek adalete, erkek devlet şiddetine susmuyoruz’ pankartı açıldı. Eylemde açıklamayı Bedriye Kuş okudu.

“KADINLARIN YAŞAM HAKKI TEHDİT ALTINDA”

Hiranur Vakfı’ndaki istismara değinerek sanığın yasalara aykırı bir şekilde tahliye edildiğini savunan Bedriye Kuş, “Din kisvesine bürünerek çocuk evliliğini rahmani bir şekilde helal olarak yorumlayan ve bu ahlaksız yaklaşımı sergilemekten çekinmeyen kesimler biz kadınların yaşam hakkını tehdit ediyor. Daha dün Hiranur vakfının istismar sanığı yasalara ve anayasaya aykırı bir şekilde serbest bırakılarak tahliye edildi. Kemik yaşı büyütmekten, rızası vardı demeye, bir kereden bir şey olmaz demekten, çocuk tacizi vakalarında anti-toplumsal yasa zırhına bürünerek çocuğa şahit fiilini yasa altına alan bu zihniyet kesinlikle biz kadınların düşmanıdır” diye konuştu.

Mardin’de biri korucu 3 erkeğin 22 yaşındaki bir kadına sistematik bir şekilde tecavüz etmesi ve serbest bırakılmalarına ilişkin Kuş, şunları söyledi:

“Mardin’de köy korucuları tarafından sistematik bir şekilde tecavüze uğrayan kadının mağduriyeti 2015 yılından bu yana ülkemizde yükselen faşizm ve sonucunda tırmanan kirli ve özel savaşın güvenlik politikaları adı altında meşrulaştırılıyor. Biz kadınlar; istismarı, tecavüzü aklayamazsınız diye haykırarak, erkek şiddetine karşı yaşamın tüm alanlarında mücadele ederek, kadın eliyle özgür, eşit ve demokratik bir yaşamı inşa etmek için mücadelemizden bir adım geri atmadan direneceğimizi bir kez daha belirtiyoruz”

Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ UYSAL’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ UYSAL’DAN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler tarafından ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir