Ana Sayfa / KADIN / Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve çocukların yanında

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve çocukların yanında

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, 2021 yılında önemli çalışmalara imza attı. 1 Temmuz 2021’de “Gazi Çiftliği”nin açılışını gerçekleştiren ve 10 Aralık 2021’de “Yerel Eşitlik Eylem Planı”nı açıklayan Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin yıl içerisinde sürdürdüğü proje ve hizmetlerden ise çoğunluğu kadınlar ile çocuklardan oluşan binlerce kişi yararlandı. 2021 yılında kurulan Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde eğitim alan çocuklar ise Türkiye çapında önemli başarılara imza attı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in 1 Nisan 2019’da göreve başladıktan sonra kurduğu Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, gerçekleştirdiği projeler ve sunduğu hizmetlerle 2021 yılında binlerce kişiye ulaştı. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi tarafından 2021 yılında “Gazi Çiftliği”nin açılışı yapılırken, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde ise “Yerel Eşitlik Eylem Planı” açıklandı. 2021 yılında kurulan Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde eğitim alan çocuklar ise Türkiye çapında önemli başarılara imza attı.

2019 yılında kurulan Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin 2020 yılı sonuna kadar gerçekleştirdiği projelerden 93 bin 640 vatandaş yararlanmıştı. Pandemi sürecinin etkili olduğu ve sokağa çıkma kısıtlamalarının yoğun olarak uygulandığı 2021 yılında da Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi faaliyetlerini sürdürdü. Bu süreçte yeni projelere de imza atan Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin sürdürdüğü yönlendirici hukuki danışmanlık, kadın konukevi, online terapi, üretici stantları, Tarsus Gençlik Kampı ile Evimiz Atölye gibi çok sayıda proje ve hizmetinden 2021 yılında ise çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan toplam 78 bin 521 kişi yararlandı.

2021 yılında Gazi Çiftliği açıldı

Büyükşehir Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetine sahip çıktı. Atatürk’ün Türkiye’de tarım kredi kooperatifçiliğinin temelini attığı Atatürk Tekir Çiftliği Tarım Kredi Kooperatifi’nin bulunduğu Silifke’deki Gazi Çiftliği, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi’nin girişimleriyle yeniden hayat buldu. Gazi Çiftliği’nin 1 Temmuz 2021 yılında yapılan açılış töreninde kadınların kooperatif çatısı altında buluşmasının önemine vurgu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bir araya gelin, gücünüzü, aklınızı, zekânızı, emeğinizi, alın terinizi birleştirin ki büyüsün, dağ olsun” demişti. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, Gazi Çiftliği’nde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlarken; kadınlara ve çocuklara yönelik de birçok çalışmaya imza attı. Gazi Çiftliği, 6 ayda toplam 7 bin 352 kişinin yaşamında yer edindi.

Önce ‘Yerelde eşitlik’ için ‘eylem planı’ açıklandı

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin koordinesinde yürütülen Yerel Eşitlik Eylem Planı ise Dünya İnsan Hakları Günü olan 10 Aralık 2021’de Türkiye’de eşitlik alanında faaliyet yürüten dernekler ile Mersin’deki çok sayıda STK ve dernek temsilcisinin yer aldığı lansmanla kamuoyuna duyuruldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de lansmana katılarak Eylem Planı’nın önemine vurgu yaparak, “Bundan sonra da bu eylem planının harfiyen uygulanabilmesi, etkin ve sürdürülebilir olması ve sonuç alıcı olabilmesi için başta ben Belediye Başkanınız olarak bu konunun üzerinde olacağım” ifadelerine yer vermişti.

Şiddet gören kadınlara Büyükşehir omuz verdi

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi, 2021 yılında sürdürdüğü birçok proje ve hizmetle kadınlara omuz verdi. Kadın Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Yönlendirici Hukuki Danışmanlık hizmetinden 282 danışan faydalanırken, Kadın Konukevi’nde ise 395 kadın ve çocuk misafir edildi. Öte yandan şiddet gören kadınlara yönelik yeni bir çalışmayı hayata geçiren Büyükşehir, Otogar Kadın Danışma Merkezi’ni açtı. Yaşadığı kentten Mersin’e kaçmak zorunda kalan kadınları kentin girişinde karşılayan Büyükşehir, bu hizmetiyle 687 kişiye destek sundu. Büyükşehir, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında kentteki muhtarlarla da bir dizi çalışma yürüttü.

2021’de yaklaşık 3 bin kişiye psikolojik destek

Büyükşehir, kadınlara yönelik ücretsiz olarak psikolojik desteklerini de sürdürdü. Kadın Danışma Merkezi’ne 2021 yılında başvuran 997 kadına yüz yüze psikolojik destek verilirken, bu hizmetin Online Terapi modelinden ise 920 kadın yararlandı. Ayrıca kadınlara, çocuklara ve ailelere yönelik Terapi Merkezi’nde sunulan psikolojik destek hizmetine 1051 kişi başvurdu. Özellikle pandemi sürecinin yaşattığı olumsuz süreçten psikolojik olarak etkilenen aileler, çareyi Büyükşehir’in Terapi Merkezi’nde aradı.

Üretici stantlarında kadınların emeği ekonomik değere dönüştü

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’nin 13 ilçede gerçekleştirdiği Gönüllü Katılım Toplantıları’nda kadınların önemli taleplerinden birisi olan ‘üretici kadın stantları’ 2021 yılında da kentin farklı noktalarında kuruldu. 2 bin 997 kadın üretici kadın stantları sayesinde ürünlerini ekonomik değere dönüştürme fırsatı buldu. El emeği göz nuru ürünlerini sunan ve kurulan stantlar sayesinde ekonomik gelir elde eden kadınlar yılın son günlerinde Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda kurulan ‘Yılbaşı Üretici Kadın Stantları’nda bir araya geldi.

‘Evimiz Atölye’ projesi 2021’de 5’nci mahalleye ulaştı

‘Evimiz Atölye’ projesi ise 2021 yılına damga vurdu. Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Gönüllüler Şube Müdürlüğü’ne kayıtlı gönüllülerin yürüttüğü projeye Mersinden Kadın Kooperatifi de paydaş oldu. Toroslar ilçesi Mevlana, Akdeniz ilçesi Turgutreis, Tarsus ilçesi Yeşil ve Erdemli ilçesi Tömük Mahallelerinde sürdürülen proje Akdeniz ilçesi Güneş Mahallesi ile birlikte 2021 yılında 5 mahallede uygulanmaya başlandı. 1279 kadının faydalandığı proje sayesinde evdeki gizli kadın iş gücünün ekonomik değere dönüşümü sağlandı.

2021’de de kadınlar doğada yürüdü, kırsalda buluştu

Pandemi sürecindeki kısıtlamaların esnetilmesiyle birlikte ilgi odağı haline gelen ‘Doğa Bizi Çağırıyor’ etkinliği ve ‘Kırsal Mahalle Buluşmaları’ ise yaz aylarında kadınların yoğun katılımıyla devam etti. Doğa Bizi Çağırıyor etkinliği ile 797 kadın doğa yürüyüşlerine katılırken, geçen yaz önemli bir adresi de Uzuncaburç olan Kırsal Mahalle Buluşmaları’nda ise 911 kadın bir araya geldi.

Tarsus Gençlik Kampı’nı 1 yılda yaklaşık 39 bin kişi ziyaret etti

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

CHP ERDEMLİ İLÇE BAŞKANLIĞINI AHMET DURSEN ŞAHİN KAZANDI

Bugün yapılan CHP Erdemli olağanüstü ilçe başkanlığı seçimini Ahmet Dursen Şahin kazandı. Erdemli Belediyesi Kültür ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir