Ana Sayfa / Manşet / İsrail 7 bin yedek askeri göreve çağırdı büyük bir kara operasyonuna hazırlanıyor

İsrail 7 bin yedek askeri göreve çağırdı büyük bir kara operasyonuna hazırlanıyor

İsrail ordusu olası bir kara operasyonu için, 7000 yedek askerin göreve çağrıldığını, muharip birliklerde izinlerin iptal edildiğini açıkladı.

Ordu sözcüsü Hidai Zilberman’ın verdiği bilgilere göre İsrail Ordusu yedek askerlerin yaklaşık yarısının hava savunması, topçu birlikleri ve sağlık ekiplerinde görev alacağını duyurdu.

İsrail ordusu bu sabah kara harekatı için hazırlık amacıyla Gazze Şeridi sınırına tank ve kara birlikleri göndermeye başladı.

İsrail medyası, Hamas’ın İsrail’e “intihar İHA’ları göndermeye başladığı”na dair haberler geçiyor.

Kamikaze İHA’ları olarak da adlandırılan ve patlayıcılarla yüklü bu insansız hava araçları, uçuruldukları bölge üzerinde bir süre dolaşıp hedef seçiyor ve hızla saldırıyor.

The Times of Israel gazetesi İsrail ordusunun yayınladığı bir videoya yer verdi. Videonun, bir jetin intihar İHA’sını imha ettiği görüntüler içerdiği belirtiliyor.

Gazete, İsrail ordusunun şimdiye dek Hamas’ın gönderdiği tüm kamikaze İHA’larını imha ettiğini yazıyor.

Ayrıca Hamas’ın Twitter hesabında, dün Gazze açıklarında denizdeki doğal gaz tesislerini, bugün ise Gazze yakınlarındaki askeri hedefleri hedef alacak şekilde ‘Şihab’ adlı İHA’ların yeni silah olarak kullanıldığını duyurduğu belirtiliyor.

Hamas’ın askeri kolu El Kasım Tugayları da İHA’ların fırlatılışını gösteren bir video paylaştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin sahip olduğu Demir Kubbe hava savunma sisteminin kendilerine bir saldırı alanı yarattığını söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Netanyahu, kendilerine yönelik roket atışlarına cevap olarak Gazze’de hali hazırda yüzlerce hedefi vurduklarını belirtti.

“Vatandaşlarımızı korumak için Hamas’ı vurmaya devam edeceğiz” diye konuşan Netanyahu, operasonun biraz daha vakit alacağını dile getirdi.

Netanyahu, “Savunmada olduğu gibi saldırıda da sahip olduğumuz büyük kararlılıkla İsrail’de sükuneti sağlama hedefimize ulaşacağız” dedi.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

MHP Mersin İl Başkanlığı 14. Olağan Kongresi Yapıldı yönetimde sürpriz isimler var

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığı 14. Olağan Kongresi yoğun katılımla Edip Buran Kapalı Spor ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir