Ana Sayfa / Manşet / Eski TÜİK Başkanı Aydemir: Vaka sayılarını gizlediler, ölenleri korona diye yazmadılar

Eski TÜİK Başkanı Aydemir: Vaka sayılarını gizlediler, ölenleri korona diye yazmadılar

Eski TÜİK Başkanı ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir, korona vakalarındaki ölüm sayılarına dikkat çekti. Aydemir, “Vaka sayılarını gizlediler. Ölenleri korona diye yazmadılar” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, “Korona nedeniyle ölenlerin gerçek sayısını söylemek istemiyorlar. Ama istatistiklerle oynamak ülkenin dünyadaki itibarını bitirmek demektir” ifadelerini kullandı.

‘BİR ÜLKE DÜŞÜNÜN Kİ ÖLÜ SAYISINI AÇIKLAMIYOR’

Haziran ve temmuz aylarında yayınlanmayan ölüm ve göç rakamları polemiğe neden oldu. 4.5 yıl TÜİK Başkanlığı görevini yürüten DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydemir, konuya ilişkin RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na değerlendirmelerde bulundu.

Aydemir’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “TÜİK her yılın aralık ayında gelecek yıl hangi istatistiklerin hangi gün yayınlanacağını ilan eder. Benim başkanlığımda 4.5 yıl bu takvimden hiç şaşılmadı. Şimdi veriler açıklanmıyor, bunu açıklamamanın gerekçesi bile açıklanmıyor. Ölüm sayısının koronavirüs nedeniyle resmi olarak açıklanan rakamlardan muhtemelen çok olması nedeniyle vefat sayıları yayınlanmadı. Sağlık Bakanlığı veri vermeyince TÜİK de bilemez.”

Aydemir şöyle devam etti: “İnsanların aklına gelen şey doğru. Korona nedeniyle ölenlerin sayısını söylemek istemiyorlar çünkü sürekli olarak verileri geciktiren, verileri yanlış söyleyen bir idare ile karşı karşıyayız. Vaka sayılarını gizlediler. Ölenleri korona diye yazmadılar. Hastanelere talimat verildi, hastanelere ölümle gelene korona yazılmadı. Ölüm sayısı çok olunca bu insanlar neden öldü diye soracaklar. Bir ülke düşünün ki ölü sayısını açıklamıyor.”

‘İKTİDAR ŞEFFALIKTAN UZAKLAŞTI’

Enflasyon sayılarıyla ilgili de açıklama yapan Aydemir, sorunu ‘iktidarın şeffaflıktan uzaklaşması’ olarak yorumladı. Aydemir bu konuda şunları dedi: “Sorun iktidarın toplumdan gerçekleri saklaması ve kendilerinin yaşadığı sanal dünyada, toplumun da o dünyada olduğunu zannetmeleri. ‘Biz bu verileri açıklayamıyoruz, sebep şudur’ diye halka açıklama bile yapmıyorlar. İstatistik kurumunun bağımsızlığı kalmadı. Eskiden başkanlığını yaptığım kurumun bu hale düşmesine üzülüyorum, utanıyorum. 4.5 yıl başkanlığını yaptığım dünyanın en saygın kurumları arasında getirdiğim kurumun bu hallere düşmesi, bu kadar itibarsızlaşması, kimsenin güvenmeyecek hale gelmesine üzülüyorum.”

“İktidar, kurumları teker teker bitirdi” diyen Aydemir, “Ülkede kurumların beka sorunu var. Kurumlar bittiğinde devlet çalışmaz. Gerçekleri saklayan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Enflasyon verileriyle oynayarak verileri düşük çıkartarak hem kurumun hem ülkenin itibarını bitiriyoruz ama farkında değiller. 2008-2009 yıllarında Yunanistan bunu yaptı ve batmanın eşiğinden döndüler. İstatistiklerle oynamak ülkenin itibarını bitirmek demektir. Türkiye’de açıklanan enflasyonun 2.5 katı enflasyon var. Ocak-temmuz arasında açıklanan yüzde 10.41 aslında yüzde 25-30 civarında. Sadece 7 aylık enflasyon. Bu rakamlara göre maaşlar hesaplanıyor. İnsanların fakirleşmesinin sebepleri bunlar. Kurumlarda ilk liyakati bitirdiler” ifadelerini kullandı.

‘TAM TESLİM, TAM BİAT İSTİYORLAR’

En çok tartışılan liyakat sorunuyla ilgili konuşan Aydemir, kurumlara atanan kişilere bakmak gerektiğini söyledi: “Belki de çok iyi sistemleri yoktu ama bu kadar da kötü değildi. Kurumlara atanan kişilere herkesin bakması gerekiyor, bakalım gerçekten ne kadar liyakat sahibi? Kurumlarda o kadar hızlı değişim oluyor ki, kendi seçtikleri insanları bile 1 yıl olmadan değiştiriyorlar. Liyakat olmayınca sürekli insan üreten bir mekanizma var. Tam teslimiyet, tam biat istiyorlar. Devleti yönetenler kurumlardır, kurumlarda biat sistemi olabilir mi? Kurumlarda işleyiş, bürokratik gelenekler olur. Hiçbir açıklama yapılmadan bir gecede Merkez Bankası Başkanı’nın değiştiği bir ülkeden bahsediyoruz.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Berlin’in orta yerinde Mezitli Parkı

Berlin’in çok önemli bir lokasyonunda bulunan ve içerisinde bisiklet yolu ve spor sahalarının da bulunduğu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir