Ana Sayfa / Manşet / Çocuk istismarında korkutan rakam!

Çocuk istismarında korkutan rakam!

Mersin Çocuk Hakları Derneği, İsmailağa Cemaatine ait Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşındayken imam nikahıyla evlendirmesine, yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirerek tepki gösterdi. Dernek adına açıklama yapan Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, çocuğun evlilik yolu ile istismar edilmesinin kabul edilemeyeceğinin altını çizerek, “Ülkemizin 1990 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi,5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve bir çok yasal düzenlemeye göre 18 yaşını doldurana kadar herkes çocuktur ve çocuk olmalarından kaynaklanan hakları vardır. Bu haklar anayasal teminat altında olup çocukları korumak sadece devletin değil aynı zamanda toplumun bütün yetişkin bireylerinin de sorumluluğundadır. Ülkemizde çocuk alanına yönelik yapılan çalışmalara rağmen; halen çocuklara yönelik ihmal, istismar ve şiddet vakaları artarak devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“MERSİN’DE DE ÇOCUK İSTİSMARI YAŞANIYOR”

“Bu bağlamda karşımıza çıkan en temel sorunlardan biri de ‘’Çocuğun evlilik yolu ile istismar ‘’ edilmesidir. 09-13’lü yaşlarda evlendirilen çocuklar ve 15-16 yaşlarındaki çocuk anneler-babalar toplumumuzun bir gerçeğidir” ifadelerini kullanan Aslan, “Evlilik yolu ile istismar edilen bu çocuklar en temel hakları olan eğitim haklarından mahrum olmakta, oyun ya da ergenlik çağında kaldıramayacakları sorumluluklarla karşılaşmakta henüz çocuk yaşta anne-baba rolü taşımak zorunda kalmakta, erken yaşta yaptıkları bu evlilikler nedeni ile sağlık sorunları yaşamakta ve psikolojik dünyaları tamamen alt üst olmaktadır. Bu evlilikler maalesef kamuoyuna yansıdığından çok daha fazladır ve İlimizde de yaşanmaktadır. Büyük oranda olumsuz geleneksel bakış açısı, göç, yoksulluk,  eğitimsizlik ve denetim eksikliğinden kaynaklanan ‘’Çocuğun evlilik yolu ile istismarı’’ sorununda; ülkemizin temel hedefi bu konuda tek bir vakanın bile yaşanmaması olmalıdır. İzmir Barosu, 2020 ve 2021 yıllarında çocukların maruz kaldığı cinsel dokunulmazlığa ilişkin suç verileri Raporuna  göre 2020 yılında bin 78 cinsel istismar, 336 cinsel taciz, 336 reşit olmayanla cinsel ilişki tespit edilirken 2021’in 11 ayında ise bu sayı bin 470 cinsel istismar, 276 cinsel taciz, 269 reşit olmayanla cinsel ilişki olarak belirlendiğini açıklamıştır. Bu verilere göre Çocuk istismarlarının her gün arttığı gözlemlenmiştir. Kentimizde de Çocuk istismarları yaşanmaktadır” dedi.

“İSTİSMARI İNSANLIK SUÇUDUR”

Kız ve erkek çocuklarının çocukluk ve ergenlik dönemlerini tamamlamadan baskı ve şiddet yoluyla evlendirilmelerinin çocuk istismarı olarak kabul edildiğini hatırlatan Aslan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Çocuk evliliklerinde erkek çocukları olumsuz etkilense de kız çocukları daha fazla zarar görmektedir. Kız Çocuklarının erken yaşta evlendirilmeleri Çocuk Koruma Kanununa, Çocuk Hakları Sözleşmesine ve Ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere de aykırıdır. Bu durum toplum vicdanına da aykırıdır. Ülkemizde uygulanan Eğitim sisteminde bilimsel ve demokratik yöntemlerin uygulanmasıyla çocuklara uygulanan istismarların azalacağı gerçeği ortadadır.   Son günlerde Hiranur Vakfında yaşananlar, vicdanlarımızı kanatmıştır. Çocuklara uygulanan istismar topluma da yapılmıştır. Yetkililerden Olayla ilgili gerekli cezaların verilmesini ve çocukları koruyan hukukun acil olarak uygulanmasını istiyoruz. Çocuk istismarı insanlık suçudur. Çocukları korunmak herkesin görevidir.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

‘Bebek95’ Projesi Mersin’de hayata geçirilecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi işbirliğinde, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir