Ana Sayfa / KADIN / CHP Mersin İl Kadın kolları ve İl ilçe örgütleri Razike Oskay’ın katledilmesini olay yerinde kınadı

CHP Mersin İl Kadın kolları ve İl ilçe örgütleri Razike Oskay’ın katledilmesini olay yerinde kınadı

Hikmet Durgun-

CHP Mersin İl Kadın Kolları, Gençlik kolları ile İl ve ilçe örgütleri birkaç gün önce işe giderken evinin yakınında öldürülen Raziye Oskay’ın katledilmesini cinayetin gerçekleştiği yerde kınamak amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Oskay’ın fotoğraflarının açıldığı eyleme CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, CHP Mersin Milletvekilli Alpay Antmen, CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer, CHP Toroslar İlçe Başkanı Cumali Akbaş ile çok sayıda partili kadın ile Oskay’ın yakın akrabaları katıldı. Açıklamadan sonra Oskay’ın katledildiği yere karanfiller bırakıldı.

Basın açıklamasını okuyan CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, “Bugün burada 10 Ocak 2022 sabahı evinden çıkıp işe giderken öldürülen Raziye Oskay kız kardeşimiz için toplanmış bulunuyoruz. Sürekli tehdit, taciz ve baskılarla Raziye’yi takip eden katil Barış Can Uçuk, 24 yaşında genç bir kadını, hayalleri ve geleceğiyle, şu an bulunduğumuz yerde yaşamdan kopardı. Sözde sevgi, en temel hak olan yaşam hakkını aldı. Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerde ‘’sevgi’’ gibi saf temiz duygular kullanılarak olayın üzerinin kapanmasına izin vermeyecek, meşrulaştırılmasını asla kabul etmeyeceğiz. 2017 yılında Barış Can Uçuk Raziye’nin evine silahla saldırmış, kasten adam öldürmeye teşebbüs gibi birçok sebepten ağır ceza mahkemesinde yargılanmış, 1,5 ay kadar tutuklu kalmıştır.
Serbest bırakıldıktan sonra da failin tehdit ve benzer eylemleri devam ettiği için şikayetler yapılıp, uzaklaştırma kararları alınmıştır fakat fail bir görev gibi sistematik saldırılarına devam etmiştir. Raziye de Mersin’de beni yaşatmayacak korkusuyla izini kaybettirerek İstanbul’a gitmiştir. Yeni bir hayat kurmaya çalışan Raziye failden kurtulamamış, İstanbul’da da karşısına çıkmıştır. Bu yüzden tekrar ailesinin yanına dönmek zorunda kalmıştır.
2021 yılında ise failin Raziye’nin peşini bırakmayıp, eylemlerini artırması üzerine şikayetçi olunmuş, Cinsel Saldırı, Şantaj ve Tehdit suçlarından soruşturma aşamasında dosyası bulunmaktadır.Sistematik tehditler, uzaklaştırma kararlarının ihlallerinin delilleriyle sunulmasına rağmen fail tutuklanmamıştır. Adeta Raziye’nin ölmesi için fail tüm çabayı vermiş, 11 yıl önce tanışmalarıyla başlayan, her gün ölüm korkusuyla yaşayan kız kardeşimiz göz göre göre öldürülmüştür.Bu olaylar bize gösteriyor ki ben bu kadını öldüreceğim diye bas bas bağırdığı halde fail için adalet yetersiz kalmış, elektronik kelepçe gibi önlemler için çaba sarf edilmemiştir.” dedi.

“2021’in son günlerinde Mersin’de Feriha Temiz adında kız kardeşimiz de iş yerinin önünde aynı şekilde katledildi. Aileyi ziyaretimizde annesi ve kız kardeşi gerekli tedbirler ve cezalar uygulanmazsa daha çok kadın ölür demişti ve 1 ay geçmeden 2022’nin başlarında Raziye’nin haberi ve Türkiye genelinde öldürülen kadınlar Feriha’nın annesi ve kız kardeşinin söylediklerini kanıtladı.” diyen Genç, şöyle devam etti;
Raziye de yakın zamanda vefat eden anneannesinin cenazesinde ailesine, çok yakında beni buraya gömün, haberlere çıkacağım, bunu göreceksiniz demiştir.Bu sistemde kadınlar artık öldürüleceği günü korkuyla sayar oldu. Ne yaparsak yapalım öldürülen kız kardeşlerimizi geri getiremeyeceğimizi biliyoruz. Tek çabamız faillerin en ağır cezayı almasını sağlayarak, daha fazla kadının şiddete maruz kalmasını ve cinayete kurban gitmesini engellemek. Raziye’yi yaşatamayan adalete sesleniyoruz; faile en ağır cezayı ver ki başka canlar yanmasın. Cezasızlıklar yüzünden bugün kadınlar ‘’korktuklarını’’ yaşıyor.Cezasızlıklar yüzünden aileler kızımızı koruyamadık diye vicdan azabı çekiyor. Cezasızlıklar yüzünden kadınların avukatları korktuğumuz başımıza geliyor diyor. Cezasızlıklar yüzünden kadınlar faillerden sürekli kaçmak, hayatlarını değiştirmek zorunda kalıyor. Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz; “Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm” demişti.”
En temel hakları olan yaşam hakkına sahip çıkmak için direndiklerini ifade eden Genç, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Yaşam en temel haktır diyerek “YaşamHak” projemizi hayata geçirdik. 444 82 85 numaralı “Alo Şiddet” hattını kurduk. Hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz. Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz:Gerekli cezai işlemler uygulanmıyor, katiller “yatarım üç beş ay, çıkarım” rahatlığıyla hareket ediyor. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye ediliyor. Süreli nafaka ve aile hukukunda arabuluculuk gibi konuların tartışmaya açılması yüzünden olan yine kadınlara ve çocuklara oluyor.”Toplumsal olarak kadın cinayetlerine karşı seferber olmamızın vakti gelmiştir ve dahi geçmektedir” diyen yöneticilere sesleniyoruz. Raziye’nin ailesi için gerekeni yapın, faili en ağır cezayı almasını sağlayın. Kadınlar için, kadınların yaşaması için hemen şimdi meclisi olağanüstü toplayın.Kadına şiddetle ve kadın cinayetleriyle mücadelede siyasi görüş, dil, din, ırk gibi farklılıklar gözetilmeden ve kadın erkek hep birlikte sesimizi yükseltmeliyiz.Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki önemli sözüyle bitirmek istiyorum.‘’Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’’‘’İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?’’
Bu vizyondaki liderin biz kadınlara sunduğu haklar ve kadın erkek eşitliği konusundaki mücadelesinden bugüne maalesef ilerlememiz gerekirken o günlerin çok gerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Bir kadın daha şiddete maruz kalmasın, cinayete kurban gitmesin diye çağrıda bulunan Genç, şöyle kaydetti; “saçının teline zarar gelmesin diyerek iktidara geldiğimiz hayati önem taşıyan adımlarımızdan bahsetmek istiyorum;
Kadına şiddet davaları için Özel Yetkili Mahkemeler ve Yargıtay’da ayrı bir ceza dairesi kuracağız. Hâkim ve savcılar ile tüm adli makam çalışanları kadına şiddet konusunda özel eğitim alacak. Her polis karakolu içinde en az bir kadın polisin yer aldığı ev içi şiddet konusunda eğitim almış güvenlik birimleri oluşturacağız. Şiddet bildiriminin aile hekimleri tarafından da yapılması için, polis ve aile hekimi arasında bir iletişim kanalı oluşturacağız. Kadınlara şiddet uygulayanların iyi hal indiriminden yararlanmasına izin vermeyeceğiz. İş yerinde veya evde, her nerede olursa olsun kadına yönelik psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılık da fiziki şiddetle aynı kapsama alınarak suç sayılacak. İktidarımızda kadınlar, adaleti ve güvenliği sosyal medyada aramak zorunda kalmayacak. Eşinden boşanan kadınlara, Aile Destekleri Sigortası kapsamında kuracağımız Yeni Başlangıçlar Fonu ile taşınma ve ev kurma desteği vereceğiz. Kadın çalışmıyorsa, istihdama katılmaları için belediyeler tarafından eğitim ve iş bulma desteği vereceğiz. İktidarımızda kadınlar kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürecekler. Çünkü biz öldürülen kız kardeşlerimiz ve aileleri için ADALET istiyoruz. Çünkü biz KADINLAR YAŞASIN istiyoruz.”

Açıklamanın ardından Oskay’ın katledildiği yere karanfiller bırakıldı.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

BAŞKAN YILMAZ, BAKAN KURUM’U TOROSLARDA AĞIRLADI

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u Toroslar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir