Ana Sayfa / Manşet / Babacan: Cumhurbaşkanı’nın en küçük uçağıyla 10 tane yangın söndürme uçağı alınır

Babacan: Cumhurbaşkanı’nın en küçük uçağıyla 10 tane yangın söndürme uçağı alınır

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Bu hükûmet ne koruyucu tedbirlerde başarılı olabildi ne de yangına hızlıca müdahale edebildi. Ne ormanlarımızı koruyabildiler ne de ateşi söndürebildiler. İktidarın ‘yükseliş’ masalı, yangın karşısındaki çaresizliğiyle beraber küle dönmüş durumda. İrili, ufaklı ortaklarıyla bugünkü iktidar, ülkemizin yangın yerine dönmesine sebep oldu şu anda” dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Bu hükûmet ne koruyucu tedbirlerde başarılı olabildi ne de yangına hızlıca müdahale edebildi. Ne ormanlarımızı koruyabildiler ne de ateşi söndürebildiler. İktidarın ‘yükseliş’ masalı, yangın karşısındaki çaresizliğiyle beraber küle dönmüş durumda. İrili, ufaklı ortaklarıyla bugünkü iktidar, ülkemizin yangın yerine dönmesine sebep oldu şu anda” dedi.

Ali Babacan, partisinin Ankara’daki 3. İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Orman yangınlarına müdahalede yetersiz kaldığı gerekçesiyle iktidara yüklenen Babacan, şöyle konuştu:

“VATANDAŞ 99 DEPREMİNDEKİ GİBİ ‘DEVLET YOKTU’ DİYOR”

“Geçtiğimiz pazar Manavgat’taydım. Genç bir arkadaşımız ‘Yangının başladığı günden itibaren burada devlet yoktu’ dedi. Bu çok ağır bir ifade. Vatandaşın evi yanarken, ülkenin ormanları, hayvanları yanarken ‘devlet yoktu’. Aklıma 99 depremi geldi. O gün de vatandaşımız ‘Nerede bu devlet’ diye feryat ediyordu. O gün de halkımız zaten ekonomik krizin içinde tek başına can mücadelesi verirken göçük altında da yalnız bırakılmıştı. Tablo farklı değil.

“CUMHURBAŞKANLIĞI FİLOSUNDAKİ EN KÜÇÜK UÇAĞA 10 TANE YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ALABİLİRSİNİZ”

Cumhurbaşkanlığı envanterinde bildiğimiz kayıtlı sekiz makam uçağı var. Yangın söndürmek için bir tane uçak yok. Cumhurbaşkanlığı filosundaki en küçük uçağın fiyatına en az 10 tane yangın söndürme uçağı alınabiliyor. Geniş gövdeli uçağın fiyatına en az 50 tane alabiliyorsunuz.

“BAŞKA ÜLKELERİ ARAYAN CUMHURBAŞKANI’NA BAĞLI AYGIT VATANDAŞLARI SUÇLUYOR”

Bir de tuttular, ‘ülke dışından yardım alalım – almayalım’ polemiği başlattılar. Bir yandan Cumhurbaşkanı telefonu alıyor eline, başka ülkelerin liderlerinden yangın söndürme uçağı talep ediyor, yardım gönderenlere teşekkür ediyor. Öte yandan kendisine bağlı propaganda aygıtı, dışarıdan yardım talep eden vatandaşlarımızı devleti aciz göstermekle suçluyor. Gerçekten büyük bir ayıp. Bırakın şu laf cambazlığını diyorum, bu memleketin çözülecek sorunları var.

“İKTİDARIN ‘YÜKSELİŞ’ MASALI, YANGIN KARŞISINDAKİ ÇARESİZLİĞİYLE BERABER KÜLE DÖNMÜŞ DURUMDA”

Orman yangınlarını tabiat koşulları tetikleyebilir, kaza olabilir, kasıt olabilir. Ancak hükûmetin görevi, sebebi ne olursa olsun yangına karşı hazır olmaktır, tedbir almaktır. Çok açık söylüyorum; tedbirden tasarruf olmaz. Hani vatandaşlarımız şatafatlarına işaret edince ‘itibardan tasarruf olmaz’ diyorlar ya; hayır, esas tedbirden tasarruf olmaz. Bir ülkenin itibarı, o ülkenin vatandaşının hayat kalitesidir. Bir ülkenin itibarı, o ülkedeki insanların güven ve sağlık içinde yaşamasıdır. Bir ülkenin itibarı, o ülkedeki canlı cansız tüm varlıkların korunmasıdır. Öyle konvoylar dolusu arabalarla, lüks seyahat uçaklarıyla siz itibar oluşturamazsınız. Yoksulluğun, yokluğun, açlığın böylesine derinleştiği bir ülkede şatafatla itibar olmaz. İtibar, vatandaşın evinin yanmasına engel olmaktır. Ormanlarımızın, hayvanlarımızın ölümüne engel olmaktır. Tedbirden tasarruf edemezsiniz. Tedbirden tasarruf ederseniz işte böyle afetlere de gafil avlanırsınız, hazırlıksız yakalanırsınız. Onun için önce tedbir alacaksınız.

Bu hükûmet ne koruyucu tedbirlerde başarılı olabildi ne de yangına hızlıca müdahale edebildi. Ne ormanlarımızı koruyabildiler ne de ateşi söndürebildiler. İktidarın ‘yükseliş’ masalı, yangın karşısındaki çaresizliğiyle beraber küle dönmüş durumda. İrili ufaklı ortaklarıyla bugünkü iktidar, ülkemizin yangın yerine dönmesine sebep oldu şu anda.

“DEVLET MİLLET SAHİPSİZ KALMIŞTIR”

Türkiye kötü yönetiliyor. Şu son bir hafta yaşadıklarımız bize tekrar gösterdi ki Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi artık çökmüştür. Bu ülke artık yönetilememektedir. Tüm yetkiyi tek elde toplamak, sorunları sadece büyütmüştür. Devlet, millet sahipsiz kalmıştır. İşte bu nedenle iktidarın yangın yerine çevirdiği ülkemizi, DEVA Partisi’nin damlalarıyla buluşturmamızın vakti geldi. Kaybedecek bir günümüz, boş geçirecek bir dakikamız yok. Bu kötü yönetime bir an evvel son verip emaneti teslim almaya geliyoruz. Artık yeter! Vatandaşının canını önemsemeyen bu kötü yönetime artık yeter! Ormanları, hayvanları, ülkenin doğasını hiçe sayan bu kötü yönetime artık yeter! Kendi keyfi dışında kimseyi umursamayan bu kötü yönetime artık yeter! Biz geliyoruz. Ülkemizi layık olduğu gibi yöneteceğiz.

“VATANDAŞTAKİ DAYANIŞMA RUHUNU ÜLKEYİ YÖNETENLERDE GÖRMÜYORUZ”

Merkezi hükümetle belediyelerin beraber çalışması gerekiyor. Vatandaşlarımız bir araya geliyorlar. Fakat iş belediyelere gelince şu andaki hükümetin ‘öteki-beriki belediye’ diye ayrımcılık yaptığına da maalesef duyuyoruz. Afetin ortasındayız. Yanıyor ülke, yanıyor. Kim bu işi daha iyi yapacaksa o yapsın bırakın. Bir ülkenin cumhurbaşkanı, Anayasamız gereği ülkenin birliğini temsil eder. Afet döneminde belediyelere ‘öteki, beriki’ diye bakılmaz. Vatandaşlarımızdaki dayanışma ruhunu ülkeyi yönetenlerde görmüyoruz. Bu kötü yönetim ülkeyi yönetebilecek bir kapasiteye sahip değil.

“YENİ MOTTOLARI; KAYYUMA ZEVAL OLMAZ”

Haber kanalında THK’nın başındaki kişiyle diyaloğu görmüşsünüzdür. ‘Bu uçaklara niye bakım yapılmadı’ diye soruyor, ‘Ben kayyum heyeti başkanıyım’ diyor. Elçiye zeval olmaz’ diye bir laf vardır. Herhalde onların yeni mottosu ‘Kayyuma zeval olmaz’. Öyle anlaşılıyor. Niye bu kurumu ayağa kaldırmıyorsunuz? Sebebi varsa, kapatacaksanız kapatın. Duruyorsa da ayağa kaldırın, bu ne vurdumduymazlık.

“SİSTEM CUMHURBAŞKANI’NDAN TALİMAT ALANA KADAR MEMLEKET YANDI”

Yetkinin merkezden yerele doğru devredilmesi gerekiyor. Yerinden yönetim anlayışı bu tür doğal afetlerde çok daha önemli şekilde ortaya çıkıyor. Yangın söndürme faaliyetinin başlaması için Cumhurbaşkanı’nın talimatı beklenmez. Sistemin otomatik yürümesi lazım. Ona ulaşana, talimat alana, Cumhurbaşkanı yurt dışında sağa sola telefon edip bulana kadar memleketin ciğerleri yandı.

“TEDBİRSİZLİĞİN SORUMLUSU KİM DİYE ARAMAYA GEREK YOK”

Sağda solda tedbirsizliğin sorumlusu kim diye aramaya hiç gerek yok. Propaganda aygıtı, ilgiyi kurumlara çeviriyor. Sık sık bakanları gösteriyor. Projektörler başkalarının üzerinde ama Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde yetki ve sorumluluk tek bir kişinin elinde toplanmış durumda. Gittiği yangın yerinde acılı insanlara çay fırlatması, Sayın Erdoğan’ın adeta bir akıl tutulmasına düştüğünü gösteriyor. Devletin kriz masasını yönetenler, krizin tam kendisidir.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Denizanaları kupaya uzandı

Geçen yıl Denizkızı Kadın Yelken Kupasında, Mersin Rota Yelken Kulübünü temsil eden Denizanaları Kadın Yelken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir