Ana Sayfa / Manşet / Akdeniz’de yaralar birlikte sarılıyor

Akdeniz’de yaralar birlikte sarılıyor

Mersin Valiliği ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlar için seferberlik ilan eden Akdeniz Belediyesi, bölgeye ağır iş makineleri, arama kurtarma faaliyeti yürütecek ekip, yardım TIR’ları, yiyecek ve içecek, elektrikli ısıtıcı ve soba, battaniye, kıyafet, temizlik ve hijyen malzemeleri gönderdi.  Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de Hatay Kırıkhan’da kamyonlar, kepçeler ve görevli personel aracılığıyla tonlarca çöpü ve atığı da toplayıp ilçeden çıkarmaya devam ediyor.

YERLEŞKELERDE BİNİ AŞKIN VATANDAŞIN İHTİYACI KARŞILANIYOR

Akdeniz Belediyesi, başta Adana ve Hatay olmak üzere, depremden etkilenen kentlerden tahliye edilip Mersin’e gelen vatandaşların konaklaması için aralarında mahalle kültür evlerinin de bulunduğu 11 yerleşke hazırladı. Bu yerleşkelerde sayısı günlük olarak değişmekle birlikte bini (1000) aşkın vatandaş ağırlanıyor; yemek ve diğer ihtiyaçları karşılanıyor. Deprem nedeniyle yaşadıkları kentlerden Akdeniz ilçesine göç eden afetzede vatandaşlara günlük 6 bin kişilik çorba, 8 bin kişilik sıcak yemek, 50 bin adet içme suyu, 2 bin 500 adet ikramlık malzeme ulaştırılıyor. Misafirlere ayrıca 3 bin 400 adet giyim, bin kişilik uyku seti, 900 adet ısıtıcı ile bin 600 takım hijyen ve kişisel bakım ürünü ulaştırılırken, bebeği olan ve yeni doğum yapan annelere de hoş geldin bebek çantası hediye ediliyor.

DESTEK HER GEÇEN GÜN ARTARAK DEVAM EDİYOR

Özgürlük Mahalle Kültür Evi’nde de kadın kursiyerler, Akdeniz sınırlarındaki yerleşkelerde ağırlanan misafirler için içlik ve fanila, çocuk ve yetişkinler için polar kazaklar ve eşofman takımları üretimini sürdürüyor. Afetzede vatandaşlar için 7/24 seferberlik halinde olan Akdeniz Belediyesi’nin sağladığı destekler her geçen gün artıyor.  Depremin hemen ardından harekete geçen Akdeniz Belediyesi; Hatay Kırıkhan’a 2 adet kazıcı yükleyici kepçe, 1 paletli ekskavatör, damperli kamyonlar, iş makinelerinin nakliyesi için 2 TIR, kamyonet ve servis minibüsleri ve tonlarca yakacak odun gönderdi.  Zabıta Müdürlüğü’nden kurtarma konusunda uzman 13 personel de yine AFAD koordinesinde Gaziantep’e sevk edildi. Bugün itibariyle bölgede toplam 70 personel, 21 adet iş makinesi, 54 adet belediye aracı, 6 çöp kamyonu ile 1 mobil tuvalet hizmet vermeye devam ediyor.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

‘Bebek95’ Projesi Mersin’de hayata geçirilecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi işbirliğinde, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırma ve Uygulama ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir