Ana Sayfa / Manşet / AİHM, Gazeteci Deniz Yücel’in açtığı davada Türkiye’yi tazminata mahkum etti

AİHM, Gazeteci Deniz Yücel’in açtığı davada Türkiye’yi tazminata mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gazeteci Deniz Yücel’in Türkiye’de tutukluluğuna ilişkin yapılan başvuru ile ilgili kararını açıkladı.

AİHM, Deniz Yücel’in bir yıl gözaltında tutulması ile Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin beşinci maddesinde düzenlenen, “özgürlük ve güvenlik” ile onuncu maddesinde düzenlenen “ifade özgürlüğü” maddelerini ihlal ettiğine hükmetti.

Mahkeme, Türkiye’ye tazminata mahkum edildi. Türkiye’nin Yücel’e 12 bin 300 euro manevi tazminat, bin euro da mahkeme masrafı ödemesine karar verdi

Kararda tarafların üç ay içerisinde karara itiraz etme hakkının bulunduğu belirtildi.

Yücel’in avukatı: Başvurumuz geç de olsa sonuçlandı

Deniz Yücel’in avukatı Veysel Ok ise sosyal medya hesabından şunları kaydetti:

Nihayet başvurumuz eksik ve geç de olsa sonuçlandı. Mahkeme Deniz Yücel’in tutukluluğunun ve hakkındaki delillerinin hukuksuzluğunu tespit etti. Tutuklamanın siyasi saiklerle yapıldığı iddiamızı ise kabul etmedi.

Mahkeme ; Anayasa Mahkemesinin oluşan zararla ilgili verdiği tazminatı da yeterli  bulmadı ve AYM’nin bu açıdan etkili bir yol olmadığını ifade etti. Biz tutuklamanın siyasi saiklerle ( 18.m. ihlali) yapıldığı iddiamızı büyük daireye de götüreceğiz.Hukuksal mücadele bitmiş değil. Ve elbette Mahkeme bir kez daha #gazeteciliksuçdeğildir dedi.

Yücel’den açıklama

AİHM’e yaklaşık beş yıl önce başvuruda bulunan Deniz Yücel, Twitter hesabından kararla ilgili yaptığı açıklamada kararın memnun edici olduğunu söyledi. Ancak Yücel, mahkemenin işkence yasağı ihlali görmemesini eleştirdi.

Yücel, “Öte yandan mahkemenin dokuz ay boyunca Silivri’de tecrit altında tutulmama, üç gün fiziki ve psikolojik şiddete maruz kalmama ve bu uygulamanın siyasi talimatlar doğrultusunda gerçekleşmesine rağmen işkence kararı vermemesi üzücü” ifadelerini kullandı.

Die Welt gazetesi Türkiye temsilcisi Deniz Yücel, “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında 14 Şubat 2017’de gözaltına alınmış ve 27 Şubat 2017’de çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Yaklaşık bir yıl tutuklu kalan Yücel hakkında savcılık, “PKK terör örgütü propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açmıştı. İddianameyi kabul eden İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi de tensiple birlikte 16 Şubat 2018’de Yücel’in tahliyesine karar vermişti.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Berlin’in orta yerinde Mezitli Parkı

Berlin’in çok önemli bir lokasyonunda bulunan ve içerisinde bisiklet yolu ve spor sahalarının da bulunduğu ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir