Ana Sayfa / DÜNYA / Afganistan’ı ele geçiren Taliban’ın sahip olduğu madenlerin değeri 1 trilyon dolar

Afganistan’ı ele geçiren Taliban’ın sahip olduğu madenlerin değeri 1 trilyon dolar

Afganistan’da Taliban’ın 10 günde kontrolü ele geçirmesinin şokunu yaşarken, bir yandan tahliyeler, diğer yandan ise ülkenin geleceği endişe uyandırmaya devam ediyor.

CNN International ‘Taliban, dünyanın umutsuzca ihtiyaç duyduğu 1 trilyon dolarlık minerallerin üzerinde oturuyor’ başlığı ile okurlarına sunduğu haber ile gündemi değiştirdi.

20 yıllık ABD işgalinden sonra, pazar günü başkent Kabil’e girerek fiilen ülkenin yönetimini ele geçiren Taliban, ülkenin büyük bölümüne hakim olmuş durumda.

Sadece 10 günde hükümet güçlerini yenerek başkenti ele geçiren Taliban sadece Afganistan topraklarına sahip olmadı. O Toprakların altındaki 1 trilyon dolar değerindeki minerallerin de sahibi oldu.

CNN International’da yer alan habere göre, Afganistan dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olarak gösteriliyor. Ancak ABD’li askeri yetkililer ve jeologlar, ülkenin ekonomik durumu önemli ölçüde değiştirebilecek yaklaşık 1 trilyon dolar değerinde maden yatakları üzerinde oturduğunu ortaya çıkardı.

2010 yılında yapılan bu keşfe göre, demir, bakır ve altın gibi mineral kaynakları ülke geneline dağılmış durumda.

Aynı çalışmaya göre, Afganistan nadir toprak minerallerine de ev sahipliği yapıyor ve belki de en önemlisi, dünyanın en büyük lityum yataklarından biri burada bulunuyor.

GÖZLER ALTIN REZERVİNDE

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından gözler Afganistan Merkez Bankası’na çevrildi. Afganistan Merkez Bankası başkanı Ajmal Ahmady Kabil ele geçirildikten sonra yurtdışına kaçtı. Ahmady, twitter hesabından yaptığı açıklamada rezervlerin çoğunun yurtdışında olduğunu ve dünyada bir çok ülkenin yaptırım listesinde bulunanTaliban’ın erişiminin zor olduğunu belirtti.

Afganistan Merkez Bankası’nın Haziran ayında yayınladığı son finansal tabloya göre, 1.3 milyar dolarlık altın rezervi, 362 milyon dolarlık döviz nakit rezervi olmak üzere 10 milyar dolarlık toplam varlığa sahip. 1.3 milyar dolarlık altın rezervi New York Federal Rezerv Bankası’nın kasasında tutuluyor. Afganistan Merkez Bankası Başkanı Ahmady’ın sosyal medya hesabında duyurduğuna göre, Afganistan Merkez Bankası’nın 10 milyar dolarlık rezervinin 3.1 milyar dolarını ABD hazine tahvilleri oluşturuyor.

Reuters’e konuşan Biden hükümetinden bir yetkili ise Afgan devletinin ABD’de bulunan Merkez Bankası varlıklarının hiçbir şekilde Taliban’ın kullanımına sunulmayacağını açıkladı.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

KIŞ:“100 YIL SONRA KAPİTÜLASYONLAR GERİ GELİYOR”

AKP iktidarının Kabotaj uygulamasını fiilen ortadan kaldıran bir düzenleme getirdiğini belirten CHP’li vekil Kış, yerli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir