Ana Sayfa / Manşet / AB, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 3.5 milyar Euroluk fon oluşturmayı değerlendiriyor

AB, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 3.5 milyar Euroluk fon oluşturmayı değerlendiriyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Suriyeli sığınmacılara 2024 yılına kadar ev sahipliği yapmaya devam etmesi için 3.5 milyar Euroluk fon oluşturmayı değerlendirdiği belirtildi.

Reuters’a konuşan iki diplomat bu planın daha büyük ve bölgesel bir göçmen destek programının parçası olduğunu ve göçmenlerin AB’ye gitmesinin önüne geçmek için oluşturulduğunu söyledi.

Toplam bütçesi 5.77 milyar Euro olacak planın Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki insani yardım projelerine ayrılacağı belirtildi. Plan, AB’ye yeni bir göçmen akımı oluşmasının önüne geçmeyi ve 10 yıldır devam eden Suriye iç savaşı bitene kadar zaman kazanmayı amaçlıyor.

Bu meblağın doğrudan hükümetlerin kullanımına sunulmayacağı ifade edildi.

Türkiye ülkede bulunan ve sayısı 4 milyona yaklaşan Suriyeli için 40 milyar dolar harcadı. Ankara AB fonunun doğrudan hükümete verilmesini talep ediyor.

Reuters’a göre “Türkiye’de yönetimin giderek otoriterleşmesinden ve ülkenin insan hakları sicilinin kötüleşmesinden rahatsızlık duyan AB’li liderlerin ise bu talebi kabul etmesi pek olası gözükmüyor”. Liderler Türkiye’yi göçmenleri pazarlık malzemesi haline getirmekle suçlarken Ankara bu iddiayı reddediyor.

Avrupa Komisyonu’nun söz konusu teklifinin yarın Brüksel’de gerçekleşecek zirvede 27 lider tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Ancak bu fon bir önceki 6 milyar Euroluk fon gibi kısmi olarak AB ülkeleri tarafından karşılanmayacağı ve tamamı AB’nin ortak bütçesinden ödeneceği için teklifin Avrupa Parlamentosu’ndan da geçmesi gerekecek.

2016 yılında imzalanan göçmen anlaşması ile Türkiye daha fazla fon verilmesi karşılığında Suriyeliler de dahil olmak üzere Ege Denizi’ni geçerek Yunanistan’a “yasadışı yollardan” giren tüm sığınmacı ve mültecileri geri almayı kabul etmişti. Karşılığında AB Türkiye vatandaşları için vizesiz seyahat ve Türkiye’nin AB’ye girişini hızlandırma sözü vermiş ancak tüm görüşmeler ertelenmişti.

AB liderleri yarın bu görüşmeleri canlandırmaya çalışacak ve Ankara’ya “AB’nin Türkiye ile ortak ilgi alanları konusunda işbirliğini geliştirme konusunda görüşmeye hazır olduğunu” gösterecekler.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Akdeniz Belediyesi,kurban satış ve mobil kesim yerlerini hazırladı

Akdeniz Belediyesi, vatandaşların kurban ibadetlerini kolayca ve sorunsuz şekilde yerine getirebilmeleri amacıyla, ilçe sınırlarında farklı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir