Ana Sayfa / Manşet / Uğur Dündar: 15 Temmuz sonrası en az 100 bin silah kayboldu

Uğur Dündar: 15 Temmuz sonrası en az 100 bin silah kayboldu

Dündar “20 tugayı silahlandırabilecek kadar kayıp silahtan söz ediyoruz. Tugaylar minimum 5 bin askerden oluşur. En az 100 bin kayıp silah söz konusu” dedi.

Gazeteci Uğur Dündar, TELE1’de gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu’nun sunduğu Anında Manşet programında 15 Temmuz’dan sonra kaybolan silahların 20 tugayı silahlandırabilecek şekilde en az 100 bini bulduğunu söyledi.

Kayıp silahların Türkiye’nin bir numaralı milli güvenlik sorunu olduğunu belirten Dündar, “FETÖ paralel devlet yapılanmasıyla mücadele ediyorsunuz ama onunla mücadele adı altında başka bir paralel yapılanma içine mi girdiniz?” diye sordu.

Uğur Dündar, TELE1’in Anında Manşet programında suç örgütü lideri Sedat Peker’in kayıt dışı silah dağıtımı yapıldığı iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Ülkeyi yönetenlerin de tüylerinin ürpermesi lazım”

TELE1’in aktardığına göre, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kaybolan silahlarla ilgili şunları dedi:

“20 tugayı silahlandırabilecek kadar kayıp silahtan söz ediyoruz. Tugaylar minimum 5 bin askerden oluşur. En az 100 bin kayıp silah söz konusu.

Türkiye geçmişte çok kanlı olaylar yaşandı. Biz bu acı tabloyu yaşamış kuşaklar olarak kayıp silahlar dendiğinde tüylerimiz ürperiyor. Ülkeyi yönetenlerin de tüylerinin ürpermesi lazım. Bu silahların günü geldiğinde kime döneceğini hiç kimse kestiremez.”

“Türkiye kaçak silah ve uyuşturucu kaçakçılığı üssü”

Eski bir istihbaratçı ile daha önceden yaptığı bir röportajını hatırlatan Dündar, “Şu anda Türkiye’ye her türlü ağır silah, her türlü uyuşturucu girebiliyor. Türkiye kaçak silah ve uyuşturucu kaçakçılığı için bir üs haline geldi” dediğini aktardı.

“Ülkenin bir numaralı güvenlik sorunu”

Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk’ün kayıt dışı silahlarla birileri tarafından paralel güç kurulduğu iddiasını paylaşan Dündar, şöyle devam etti:

“Sedat Peker de son açıklamalarıyla bu paralel gücün nasıl kurulduğuna ve kimler tarafından devam ettirildiğine yönelik iddialarda bulundu. İsimler verdi, yer gösterdi, onu doğrulayan açıklamalar geldi arkasından. Kasayla kalaşnikofların dağıtıldığını söyledi.

Bu hakikaten ülkenin şu anda bir numaralı güvenlik sorunudur. Ben bundan daha önemli bir konu bugün için düşünemiyorum. Nerede kardeşim bunlar? Sedat Peker’in ilk iddialarından itibaren meclis soruşturma komisyonu kurulmalıydı. Ne yazık ki iktidar cenahının oylarıyla her girişim püskürtülüyor. Bu konu görmezden gelinecek bir konu değil.

“Ruhsatsız silahı dağıtan mermiyi de dağıtır”

Özellikle muhalefet partilerinin bütün güçleriyle, kayıp silahlar konusunu yüksek sesle dile getirmeleri ve bu konunun üzerine gidip hesabın verilmesi gerektiğini ifade eden Dündar, “Halen bu silahlar kimlerde? Kardeşim kimler dağıttı bunu? Ne amaçla dağıttı? Mermileri kimler getirdi?” sorularını sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Ruhsatsız silahların yasal yollardan mermi ile doldurulmaları mümkün değildir’ diyerek bu konuyla ilgili bir cevap verdiğini hatırlatan Dündar, “O ruhsatsız silahları dağıtanlar, mermileri de dağıtırlar” yorumunda bulundu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meclis bu işin üstüne gitmeli”

“Geçmişte kaçakçıların dağıttıkları tabancalar ağır silahlar değildi. El altından satılırdı bunlar. O silahlarla nasıl suikastlerin ve cinayetlerin işlendiğini biliyoruz. Sokakların nasıl kan gölü haline geldiğini biliyoruz. Hatırlarken tüylerimiz bugün bile ürperiyor. Şimdi ağır silahlar, kalaşnikoflar dağıtılıyor. Bu ne kadar korkunç bir durum? Bu ülkenin insanlarının birbirini öldürmesi için dağıtılıyor bunlar?

“Seferberlik tetkik kurulunun bir düşman işgali halinde görevlendirdiği kişilerin listelerini bile aldılar ve Amerika’ya kaçırdılar onları, CIA’ya teslim ettiler. Bu çok meşakkatli bir çalışmanın sonucunda yıllar süren bir çabayla oluşturulmuş listelerdi. Türk Silahlı Kuvvetleri onları baştan sona değiştirmek durumunda kaldı. Bağımsızlığımızın gölgeye düşmemesi, herhangi bir istila girişimine karşı vatandaşların direnişini örgütlemek amacıyla çizilmiş şemalar vardı. Onlar bile ifşa edildiler.

Sedat Peker’in son açıklaması fevkalade önemli. Bundan sonra her kim bu tür silahları kullanmaya tevessül ederse, bunları dağıtanları da Sedat Peker son ifşaatıyla işaret etmiş oluyor.

Bir takım ipuçlarından yola çıkarak anlıyoruz ki 15 Temmuz’dan sonra da silahlar dağıtılmış. FETÖ paralel devlet yapılanmasıyla mücadele ediyorsunuz ama onunla mücadele adı altında başka bir paralel yapılanma içine mi girdiniz? Kardeş kardeşe çarpışırsa kaybeden biz oluruz, biz insanımızı kaybederiz ve çok yazık olur. Behemehal meclis, her türlü işi bırakarak bunun üzerine gitmelidir.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Mezitlili çiftçilere Dijital Toprak Analiz Cihazı tanıtımı yapıldı

Dijital Toprak Analiz Cihazı’nın Kuzucu Mahallesi’nde gerçekleşen tanıtım toplantısına katılan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “İlçemizin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir