Ana Sayfa / DÜNYA / Almanya’da “Ezidi soykırımı” suçlamasıyla yargılanan IŞİD’li müebbet hapse çarptırıldı

Almanya’da “Ezidi soykırımı” suçlamasıyla yargılanan IŞİD’li müebbet hapse çarptırıldı

Irak vatandaşı Taha el C. isimli şahıs, Alman federal savcılar tarafından Ezidilere karşı soykırım işlemekten suçlu bulundu. Taha el C, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Almanya’nın Frankfurt kentinde soykırım suçlamasıyla yargılanan bir IŞİD üyesinin davasında karar verildi.

Euronews’un aktardığına göre, Irak vatandaşı Taha el C. isimli şahıs, Alman federal savcılar tarafından Ezidilere karşı soykırım işlemekten suçlu bulundu. Taha el C, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Zanlı, ‘Ezidilere karşı işlenen soykırımda’ Almanya’da yargılanan ilk kişi olma özelliğini taşıyor.

IŞİD, Irak ve Suriye’nin bir bölümünü kontrolünde tuttuğu sırada Irak’ın kuzeyinde yaşayan Ezidi azınlığa mensup 10 bin kadar erkeği katletmiş, 7 bin kadın ve kız çocuğunu da köleleştirmişti.

Alman savcılar, eski IŞİD üyesi Taha el C’nin 2015’te Irak’ta Ezidi bir kızı ve annesini köleleştirdiğini, ardından 5 yaşındaki çocuğa işkence ederek öldürmekle suçluyordu.

Terör örgütü üyeliği, soykırım, insanlığa karşı suçlar, cinayet ve insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Taha el C’nin ilk duruşması nisan 2020’de başlamıştı.

Euronews’in ulaştığı Taha el-C.’nin avukatı Serkan Alkan ise, kendisinin ve diğer savunma avukatı Martin Heising’in iddiaları reddettiklerini belirtmişti.

Alkan, “Çünkü müvekkilimizin IŞİD suçlarının bir temsilcisi olarak kullanıldığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Mahkemenin kararından önce euronews’e açıklamalarda bulunan Alkan, “Ölen olup olmadığı net değil. Buna dair elimizde somut bir kanıt yok. Ayrıca, yasal olarak uluslararası ceza hukukunun gereklerinin hiçbir şekilde yerine getirilmediğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

ABD merkezli küresel Ezidi sivil toplum kuruluşu Yazda’nın hukuk direktörü Natia Navrouzov da karardan önce euronews’e verdiği demeçte şunları söylemişti:

“Eğer Frankfurt Mahkemesi, Taha’yı soykırım işlemekten suçlu bulursa bu durumda ilk kez bir mahkeme, IŞİD’in Ezidilere karşı işlediği suçların soykırım olduğuna hükmetmiş olacak.”

“Kurbanlar için gerçekten inanılmaz bir karar olur. Biliyorsunuz, 7 yıldır bu kararı bekliyorlar. Dolayısıyla bu bizim için harika bir kilometre taşı olacak.”

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

HDP Mersin Kadın Meclisi ve TJA, operasyonları protesto etti

HDP Mersin Kadın meclisi ve bazı kadın örgütleri Ankara merkezli soruşturma kapsamında kadınların gözaltına alınmasına ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir