Ana Sayfa / Manşet / Ak Partili Belediye Başkanı Gazeteci Çağatay’a dava açtı

Ak Partili Belediye Başkanı Gazeteci Çağatay’a dava açtı

Hikmet Durgun-

AK Partili Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, metro konusundaki iki farklı açıklamasına dikkat çeken bir videoyu sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci Muharrem Çağatay hakkında kendisine hakaret ettiği iddiası gerekçesiyle 5 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Edinilen bilgilere göre Mersin’in merkez Akdeniz ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde metro konusunda konuşurken “Ben metroya karşıyım” demiş, birkaç gün sonra yaptığı açıklamada da “Ben metroya karşı değilim” ifadelerini kullanmıştı.

Mustafa Gültak’ın bir hafta içinde iki farklı açıklama yapması üzerine bazı sosyal medya kullanıcıları, iki açıklamayı birleştirerek bir video yaparak, Gültak’a tepkiler göstermişti.

Kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşılan o videoyu gazeteci Muharrem Çağatay da paylaştı. Gültak, Çağatay’ın paylaştığı videoda kendisine hakaret ettiği iddiası gerekçesiyle manevi tazminat davası açtı.

Başkan Gültak’ın avukatı aynı zamanda kızı olan Av. Firdevs Gültak Hasancaoğlu, Mersin Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde hakaret davası açtı. Avukat Hasancaoğlu, davaya konu videoda, Gültak’ın iki ayrı konuşmasından bazı bölümlerin cımbızlanarak alındığını ve alay edici müzikler eşliğinde algı yaratıldığını savundu.

Davalı Muharrem Çağatay’ın aynı zamanda gazeteci olması nedeniyle, sosyal medyadan yaptığı video paylaşımının binlerce kişiye ulaştığını belirten Avukat Hasancaoğlu, “Davalının eleştiri boyutunu aşarak hakarete ve saygısızlığa giren bu paylaşımı neticesinde müvekkilim derin bir üzüntü ve şok yaşamıştır” dedi. Avukat Hasancaoğlu, Çağatay hakkında 5 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Dava dilekçesini kabul eden mahkeme ilk duruşmanın 15 Nisan’da yapılmasına karar verdi. Duruşmaya Çağatay ile avukatları ve çok sayıda basın mensubu katılacak. Bazı basın mensupları Çağatay’a destek vermek için duruşma günü Mersin Adliyesinde olacaklar.

Habrnews24. com sitesine konuşan Gazeteci Muharrem Çağatay, kendisinin başkan Gültak’a hakaret etmediğini sadece Metro konusundaki iki zıt açıklamaları içeren videoyu paylaştığını ve videonun eleştirel bir video olduğuna dikkat çekerek, siyasilerin eleştirileri kabul etmesi gerektiğini ve bu konuda çok sayıda Yargıtay kararının olduğuna işaret etti.

PAYLAŞIN
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Hakkında haber news24

Tekrar kontrol edin

Büyükşehir’den kente kültür ve sanat yayıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, 2021 yılında da kültürel ve sanatsal etkinliklerini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir